Hirvimerkki! -kampanjakiertue 2017 – Suomi Finland 100

 

hirvi-ja-auto

Hirvimerkki! -kampanjakiertueen tavoitteena on kouluttaa autoilijoita ennakoimaan hirvikolareita, kehittää uusia tapoja varoittaa riskialueista ja opastaa kuinka toimia kolarin sattuessa.

Kiertueen avaustapahtuma on Nokian ajoharjoitteluradalla, minkä jälkeen Hirvimerkki! -kiertue kiertää Shell-liikenneasemilla halki Suomen alkaen Rovaniemeltä, kulkien Oulun, Äänekosken ja Siilinjärven kautta ja päättyen Mäntsälään.

Hirvimerkki! -kampanja on Trafin, Suomen autokoululiiton ja Suomen metsästäjäliiton järjestämä, mukana ovat myös Shell/ST1, Veho, Suomen Punainen Risti, Suomen palopäällystöliitto (Jokilaaksojen Ensiapukoulutus) ja Hätäkeskuslaitos.

Hirvimerkki! -kampanjakiertue, 6.-13.10.2017
Liikenteen antisankari Yrmy törttöilee myös hirvien kanssa. http://www.trafi.fi/yrmy
Hirvivaara! -kiertueella mukana myös hirvikolarissa ollut auto ja hirvi.